Přidej se k nám
Hledáš vhodný sport?

Olympijský sport pro kluky i holky
Chcete pro své dítě aktivní pohyb?
Pokud hledáte kolektivní sport nejen pro chlapce, ale i pro dívku, možná, že jste ho právě našli. Pozemní hokej je venkovní i halový sport s dlouholetou tradicí, moderní, dynamický a třetí nejpopulárnější ve světě.
Jak začít s pozemním hokejem?
Je to jednoduché. V následujících základních bodech se to dozvíte....

Rubriky
Fotogalerie

Zprávy klubu z Twitteru

Pozemní hokej: sport, který hrajeme

Pozemní hokej patří k nejstarším sportovním odvětvím. Zprávy o hře dvou družstev, které se více než před 3 000 lety snažila malý míč prohnat zahnutými holemi brankou, jsou například dochovány v hrdinských perských básních. Z Persie se šíří hra na všechny strany a dobývá pozvolna celého světa. Hrála se v Tibetu (kde byla známa pod názvem „pulu“), Japonsku a v Indii.

Nejznámějším dokladem dávného původu pozemního hokeje je antický reliéf, objevený v roce 1922 jako součást Themistokleovy zdi u Athén. Je na něm zobrazeno rozehrání prováděné dvěma muži, přičemž další čtyři přihlížejí a očekávají výsledek. Důležité místo v historii pozemního hokeje zaujímá Irsko. Zde se podobná hra pěstovala velmi náruživě; opěvují ji dokonce i staré ságy.


Dvě skupiny mladíků hrají míčovou hru se zahnutými holemi. Reliéf na Themistokleově zdi, Athény, kolem 510 př. n. l.

Důležité místo v historii pozemního hokeje zaujímá Irsko. Zde se podobná hra pěstovala velmi náruživě; opěvují ji dokonce i staré ságy. Pozemní hokej podobný dnešnímu se začal hrát v první polovině 19. století na anglických školách.

V roce 1852 jsou definovaná první pravidla hry, která z valné části platí dodnes, jako například, že: „hráč nesmí hrát míček žádnou částí těla, pouze hokejkou, a to konkrétně jen na jedné (pravé) ploché straně. Druhá strana čepele je vypouklá (kulatá strana hole) a nesmí se s ní hrát.
Branka platí pouze tehdy, pokud ji útočící tým vstřelí z vymezeného prostoru před brankou tzv. střeleckého kruhu. Brankař nesmí míček zalehnout nebo držet, pouze odrážet a jako jediný může odehrát míč kteroukoliv částí výstroje. Pozemní hokej je bezkontaktní sport, a jakákoliv hra tělem nebo holí je zakázaná.“

Téhož roku (1852) byl založen Blackheath Hockey Club, který je nejstarším oddílem pozemního hokeje na světě.

Počátky pozemního hokeje v Českých zemí nelze přesně datovat. Nicméně jednou z nejdůležitějších postav v našem sportu nesehrál nikdo jiný, než proslulý sportovní propagátor a funkcionář Josef Rössler-Ořovský, který jako jednadvacetiletý sportovní nadšenec dovezl v roce 1888 ze zahraničí potřebnou výstroj i výzbroj a v Bruslařském Závodním Klubu se tak díky jeho nadšení začíná provozovat bandyhockey. Nejprve na ledě v zimním období, a jakmile se oteplí tak i na zemi.

Od té doby přibývá klubů, které holdují „hokeji na zemi“, tedy pozemnímu hokeji, ale populární je i bandyhockey na zemi i na ledě, který v té době hrají nejen muži, ale i ženy.

Svaz hockeyový byl založen na ustavující schůzi 11. prosince 1908 za účasti 11 klubů v restauraci Platýz. Po zániku Rakouska-Uherska se změnil název svazu na Československý svaz hokejový (ČSSH) a v roce 1919 zahrnuje již 25 klubů a 450 hráčů včetně hráčů bandyhokeje a pozemního hokeje, kterému se mnohdy lidově říkalo „landka“. V roce 1921 dochází pak k rozdělení ČSSH na dvě sekce; pozemní (ČSPH) a lední (ČSLH). Dlouhá léta funguje symbióza bandy hokej na zemi i na ledě – fotbal – lední hokej (případně ještě tenis), neboť spousta hráčů dovedla hrát všechny vyjmenované sporty.

Koncem dvacátých let se už bandyhokej na ledě přestává hrát definitivně a sportovci dávají přednost kanadskému hokeji. Tehdejší přední hokejová mužstva se rekrutovala především z hráčů kopané a tenisu. V té době ještě neexistoval hokejový specialista také proto, že se sezóna ledního hokeje řídila podle počasí. Jakmile začalo mrznout, míč a tenisová raketa se uklidila a vytáhly se hokejky a brusle.

Za historický milník lze rovněž považovat 7. leden 1924, kdy náš zástupce Dr. Jaroslav Řezáč stojí u zakladatelské listiny Mezinárodní federace pozemního hokeje (FIH), kde v letech 1924 – 1928 působí jako člen v nejvyšším orgánu Rady FIH.

Po druhé světové válce, respektive v dubnu 1949, přestává ČSPH existovat, a stává se Odborem pozemního hokeje při ČOS. Nadále se hraje pozemní hokej (landka) o jedenácti hráčích a bandyhokej o šesti, nicméně koncem 50 let byla nastolena otázka, zda je symbióza těchto dvou sportů nadále možná a účelná. Byly i pokusy hrát pozemní hokej o šesti hráčích, avšak tlak nadřízených tělovýchovných orgánů vyžadující v tomto ohledu jednotnou orientaci, vede k ráznému a definitivnímu rozhodnutí.

Pozemní hokej se upřednostní před bandyhokejem také proto, že na mezinárodní úrovni se hraje o jedenácti hráčích a u nás tak populární bandyhokej jinde ve světě neexistuje!

V roce 1959 už se žádné soutěže v bandyhokeji nezahájí, což má za následek ukončení činnosti řady oddílů po celé republice, zejména na Moravě. Za jistou náplast zániku bandy hokeje lze z části považovat první zápasy v sálovém hokeji, zimní varianty pozemního hokeje, avšak první oficiální soutěž v hale je zorganizovaná až v roce 1968.

Ačkoliv několik měsíců v souladu s federativním uspořádáním republiky již existuje Český a Slovenský svaz pozemního hokeje, dnem 27. září 1969 je znovu ustanoven Československý svaz pozemního hokeje (ČSSPH). 22. června 1991 je na hřišti SK Slavia Praha položena první umělá tráva, a po rozdělení republiky vzniká Český svaz pozemního hokeje (ČSPH). Od roku 2015 funguje i Pražský svaz pozemního hokeje (PSPH).

V roce 1908 se hrál první olympijský turnaj v pozemním hokeji mužů a tento kolektivní sport je nejstarším, dodnes hraným na LOH. Český reprezentační tým žen získal na XXII. Olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 stříbrné olympijské medaile, když v jeho týmu hrála také dlouholetá trenérka Sokola Kbely Jana Vudmasková.

Pozemní hokej je sportem s dlouholetou tradicí a jako sport olympijský má na celém světě velkou popularitu. Světová federace sdružuje na 120 členů a evropská 44, což znamená, že se s ním zabývá kolem osmi milionů lidí, z nichž je 40 % žen. Velice populární je pozemní hokej v Asii, zejména v Indii a Pákistánu. Tyto dvě země po mnoho let ukazovaly směr celému světu. Ze světových týmů zmiňme Malajsii, Austrálii, Jižní Koreu, Nový Zéland, Čínu, Brazílii, USA. V Evropě udává vedoucí tón Belgie, Nizozemsko, Německo, Velká Británie a v těsném závěsu následuje Španělsko.

Podle statistických čísel popularity má pozemní hokej 2 miliardy fanoušků, čímž se pravidelně umisťuje na třetím místě za fotbalem a cricketem.

Oddíl pozemního hokeje ve Kbelích byl založený v březnu roku 1963 panem Jaroslavem Balounem, s přispěním pánů Šlechty a Máry, a od té doby se ve Kbelích hraje pozemní hokej bez přestávky do dnešních dnů.

Hrálo se zde na škvárovém hřišti a v roce 2002, za přispění grantu Magistrátu hlavního města Prahy, místního úřadu Kbely a sponzorských darů, se spolu s oddílem kopané uskutečnila přestavba šaten a hřiště.

V roce 2004 oddíl získal starou umělou trávu z pražské Slavie a jakmile dosloužila, uskutečnila se v roce 2007 další rekonstrukce hřiště. Za finančního přispění Magistrátu hlavního města Prahy a místního úřadu Kbely byl položen nový pískový povrch značky Edel třetí generace z Nizozemí. Po zapískování v březnu 2008 a brigádnických kosmetických úpravách jsme byli připraveni po osmi měsíční rekonstrukce vstoupit na nový povrch, který nám slouží dodnes.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

GDPR

Prosíme o vyplnění formuláře zpracování osobních údajů (stáhnout) všech členů oddílu pozemního hokeje Sokola Kbely od minibenjamínků až po muže a  trenéry nejpozději do konce ledna 2019.

Vyplněný dotazník předejte svým trenérům, kteří ho dají Jiřímu Kačmaříkovi (u kterého si případně můžete vyzvednout tištěnou verzi.), nebo ho předejte panu kačmaříkovi osobně, případně je zde možnost zaslat vyplněný,  podepsaný, naskenovaný formulář na phsokolkbely@seznam.cz

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Příspěvky pro rok 2019
Pro rok 2019 jsou nastaveny nové částky členských příspěvků.
Benjamínci U6, 8 – platí 2.000,- za rok
Přípravka U10      – platí 2.500,- za rok
Mladší žactvo U12- platí 3.000,- za rok
Starší žactvo         – platí 3.500,- za rok
Od 18 let výše       – platí 4.000,- za rok
Členské příspěvky se mohou platit jednorázově do konce ledna 2019, nebo na dvakrát, a to za první pololetí 2019 je nutno zaplatit polovinu celkové částky do konce ledna, a na druhé pololetí 2019 zbytek částky do konce června. K příspěvkům je nutno připočítat 150,- Kč za člena na doplatek lékařských prohlídek. V případě více sourozenců se platí plná cena za nejstaršího a poté -500,- u každé další kategorie.

Platit lze převodem na účet:
107-9270320267/0100
do zprávy pro příjemce uveďte jména a příjmení člena.

Rozpis venkovních tréninků

Od 1. dubna 2019
Pondělí:

Mladší a starší žáci – 17:15 – 19:00

Úterý:
Benjamínci a přípravka – 17:00 – 18:30

Středa:
Mladší a starší žáci – 17:15 – 19:00

Čtvrtek:
Benjamínci a přípravka – 17:00 – 18:30

Pátek SpS:
Mladší a starší žáci – 17:15 – 19:00