Použití kroužků pro nácvik vedení míčku

image

Na poslední schůzi trenérů pozemního hokeje Sokola Kbely přišel šéftrenér s myšlenkou využití 30 cm kroužků (malé obruče) jako pomůcku pro nácvik vedení míčku, respektive běhu s míčkem na hokejce.
Myšlenka využití zrovna této pomůcky se zrodila z několika důvodů:

  • Hráči, zejména začínající, mají snahu postrkovat míček před sebou,
  • pinkáním míčku ztrácí nad balonkem kontrolu,
  • běh s míčkem není plynulý, protože hráč nemá neustálý kontakt s balonkem tak zvedá hokejku nad zem,
  • nedokáže v pohybu změnit plynule směr běhu s míčkem na hokejce bez použití zobáčku,
  • potřeba dát dětem nový impuls, zábavnou formu výuky vedení míčku.

Níže přiložené video je ukázkou postupu jak dětem kroužek předložit a jaké instrukce jim dávat zpátky. Na několika záběrech je vidět, že se začíná s dopomocí. Hráč je připraven a trenér rozkoulí kroužek dopředu. Úkolem je, aby hráč nebouchal nebo nestrkal do kroužku. Je lehký, proto ho jakákoliv větší síla rozhodí z rovnováhy, mění směr nebo úplně lehne na zem. Hokejku musí přiložit do spodní poloviny a tlačit. Pokud kroužek přesto změní směr nebo spadne, je to zřejmě známkou pomalého běhu. Hráč musí neustále udržovat vysoké tempo běhu, nesmí kroužek předbíhat, musí ho vést před sebou.

Pokud se přesto stane, že kroužek začne uhýbat doleva nebo doprava, je to proto, že se na jednu či druhou stranu naklání. V tomto okamžiku si ho hráč holí musí narovnat a srovnat tak směr. Hůl prakticky hladí kroužek, a ruce, které drží hokejku, se pohybují stejným způsobem, jako když hráč mění pohyb běhu s míčkem na čepeli bez použití zobáčku. Postupem času, se děti naučí sami si hodit kroužek do pohybu a rozeběhnout se za ním.

Dalším technicky obtížnějším krokem, po zvládnutí přímého běhu s kroužkem u hokejky, je slalom. Kuželky musí být daleko od sebe a ne moc do stran, pouze tak, aby hráč musel naklopením své hole kroužek nejen sklopit na jednu nebo druhou stranu (čímž kroužek začne zatáčet), ale aby ho stále tlačil před sebou a udržoval rychlost.

Děti mají v tomto případě jiný podnět pro to, aby něco vedli před sebou, aby měli hokejku neustále v kontaktu u země a naučili se lépe ovládat hůl v běhu. Je zde velký předpoklad, že tyto pohybové zkušenosti pak využijí v běhu s míčkem.

Jako zábavnou formu lze zařadit soutěž. Jeden hráč s kroužkem má za úkol dostat se do cíle dřív než jeho protivník, který má snahu prohodit kroužkem tenisový míček, ale to hráče s kroužkem musí nejprve doběhnout. Pokud hráči spadne kroužek, prohrává. Pokud ho nemá pod kontrolou, prohrává. Pokud mu soupeř prohodí míček kroužkem, prohrává a vítězí soupeř.

Role se mohou prohodit. Hráč s míčkem na pozemní hokej musí doběhnout na druhou stranu hřiště, zatímco jeho protivník se snaží hodit kroužek na balonek.

Mou myšlenku využití kroužku pro nácvik vedení míčku je potřeba nyní ověřit, zda s tím i ostatní trenéři mají stejnou zkušenost jako autor, případně mají nové poznatky; rád je vyslechnu. Kroužky mohou být vhodným doplňkem tréninku, ale i chybou a to bez diskuze nezjistíme.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..