Zdravé cviky každý den

Cviky na doma pro pozemní hokejisty! Možná, že někteří sportovní příznivci zaznamenali, že na mnoha trénincích se objevila fyzioterapeutka Petra Krtičková z Re-forma.cz, která si odborným pohledem prohlédla a otestovala mladší a starší žactvo. Chceme kromě kvalitních tréninků s hokejkou a míčkem rovněž do tréninkového procesu zařadit prvky, které budou podporovat zdravý vývoj jedince a hned na začátku odstraňovat případné svalové nebo  pohybové disbalance.

Naší snahou ale není jen předcházení zdravotních rizik při sportování a hraní pozemního hokeje, ale zároveň nalezení vhodné cesty, která nám pomůže vychovat nejen zdravé sportovce pro náš sport, ale i aby děti získaly správné pohybové návyky i pro další civilní život. Což je ostatně záměr sportování vůbec. 

Po zhodnocení zdravotního stavu vybrané škály dětí nám přednesla paní Krtičková závěry, a my jsme spolu s ní navrhli tři základní cvičení, která mají nejzávažnější vady odstranit, nebo zmírnit, a podpořit zdravý vývoj tělesné konstituce při sportovní zátěži. 

Nedostatky se nejčastěji projevují jsou zejména:

 1. Nestabilita trupu,
 2. nestabilita kloubů dolních končetin, 
 3. zátěžové držení chodidel.

Nedostatky nesmíme chápat jako nedostatečný trénink, případně jeho zaměření, protože dětský organismus je ve vývinu, a dva dny v týdnu, případně tři dny, jsou pro jeho pohybový rozvoj málo. Ve srovnání s mládím rodičů nebo starší generace trenérů, ubylo obecně spontánního pohybu a děti zůstávají více za stolem v pokoji nebo na gauči před televizí. To není výtka, je to obecný fakt. Proto je v mnoha případech nestabilita trupu vyvolána ochablým břišním svalstvem a hlubokým zádovým systémem, včetně pletence ramenního.

Nestabilita kloubů dolních končetin a zátěžové držení chodidel je navíc způsobeno prostředím ve kterém děti vyrůstají, respektive ne každý dbá na to, aby děti nosily drahou ortopedickou obuv, kterou do půl roku zničí, a co si budeme namlouvat, dětem samotným je jedno v čem mají nohy. Boty jsou volné, tkaničky neutažené, se špatnou vložkou. Kromě toho zaznamenal pozemní hokej v devadesátých letech přechod z přírodních „nestabilních“ povrchů (tráva, i škvára) na pevné hřiště s umělou travou, která jsou zcela rovná, a kotníky jsou namáhány zcela jinak, než na měkké, nerovné přírodní trávě. 

S paní Krtičkovou jsme proto zvolili sérii tří cviků, které budeme opakovat nejen na našich trénincích, ale je důležité, aby si i rodiče našli deset minut denně času a s dětmi si zacvičili tyto nápravné a kompenzační cviky, které pak v budoucnu mohou odstranit případné zdravotní, tělesné komplikace. 

Děti začátkem ledna 2019, tyto cviky navíc obdrží v tištěné podobě a rodiče budou mnohem více instruováni o tom, jak a proč mají kontrolovat naše sportovce při cvičení. Důsledné dodržování provádění cviků pomůže nejen nám trenérům, při tréninkových jednotkách (lidské těle bude lépe připraveno k provádění herních a technických cvičení), ale také samotným dětem při každodenních činnostech (chůze do schodů, dobíhání autobusu, zdravý spánek, odstranění bolestí zad, hlavy a svalů).

1. Rovnováha

Bosý, střídavě na levé a pravé noze udržet rovnovážný postoj postupně prodlužovat čas a přidávat cvičební prvky

 1. Výpon na špičce
 2. Unožování a zanožování
 3. Připažení, upažení, vzpažení
 4. Do podřepu

Co hlídat?

 • Stabilní bedra – ne propadlé břicho!
 • Stojná noha v ose (prsty, koleno a kyčel jsou nad sebou v jedné ose)
 • Vnímat rozložení plosky – rovnoměrné rozložení mezi prsty/patou/vnitřní a vnější hranou chodidla

2. Vzpor

Výdrž ve vzporu s postupnými cviky nadzvedávání levé a pravé nohy, levé a pravé ruky, a současně levé nohy a pravé ruky a naopak. Rotace trupu se zapažením na jednu i druhou stranu

Co hlídat?

 • Stabilní bedra – ne propadlé břicho! Záda jsou co nejvíce v rovině, páteř v prodloužení.
 • Hlava v ose.
 • Opěrná noha míří patou ke stropu. Opřená ruka/ruce jsou v jemné klenbě (ne placaté) – může schovat pod klenbu malou kuličku. Ramena jdou do široka, lopatky na trupu, nikoli u krku!

3. Leh s pokrčenými koleny

Výdrž v lehu na zádech s pokrčenýma nohama. Držet stehna a kolena na šíři pánve.

 1. Postupné pokládání kolen na levou i pravou stranu, cvik několikrát opakovat
 2. Kolena propnout a pokrčit – stehna zůstávají kolmá k podlaze

Co hlídat?

 • Stabilní bedra – ne vypouklé břicho, ale netlačit křečovitě bedra do podložky! Hlídat hodně při rotaci – tendence k „rozpojení trupu“
 • Pozor na vylezlý přímý břišní sval nad povrch břicha a propad v oblasti šikmých břišních svalů
 • Dýchat do bránice i do hrudníku střídavě.

Tipy pro rodiče:

 • Dbejte na kvalitu provedení!
 • Kvalita musí převažovat kvantitu!
 • Alespoň v začátcích vždy pod dohledem rodičů. Můžete cvičit i s dětmi společně, bude to větší zábava :o)
 • Cvičit denně! Jen pravidelnost nese výsledky. Zabere to cca 10 minut.

Mnohokrát děkujeme za spolupráci

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..