Zhodnocení letního soustředění

_MG_4201_Fotor

Poslední den soustředění, sobota, byl ve znamení odjezdu. Taková divná věta, být v nějakém znamení, zejména pak ve znamení odjezdu, ale toto klišé skutečně charakterizovalo celé dopoledne. Bořili se stany, uklízelo se, balilo se, nakládalo se, loučilo se a odjíždělo se. Bez zvratného zájmena se, by to prostě nebylo ono!

V podstatě by tento první odstaveček stačil, ale rád bych, jako každý rok, pokud možno ve stručnosti, letošní soustředění zhodnotil.

I když vždy lze udělat víc, osobně si myslím, že se tentokrát povedlo, a že jsme se snažili v trénincích děti naučit všemu, co jsme si naplánovali. Faktem je, že bychom potřebovali ještě týden, abychom byli všichni plně spokojeni, ale jak hráči, tak trenéři už za ten týden byli unavení. Pokud by se komukoliv stýskalo, středeční tréninky jedou podle plánu dál a můžeme se ještě v době prázdnin potkat. Ano, na závěrečném vyhlášení proběhla informace, že trénink tuto středu nebude, ale situace se trochu změnila, a nakonec trénink bude od 17.30 na hřišti Sokola Kbely.

Během týdne jsme měli i hodiny posilování strečinku a koordinačních cvičení, kde byly zjištěny velké nedostatky. Ona to žádná novinka není, volnočasová aktivita už není tak pohybově spontánní, jako tomu bylo před dvaceti lety, a je třeba se mladým sportovcům věnovat více. Školní tělesná výchova už také není co bývala a proto jsme se rozhodli dát dětem základní protahovací a posilovací cviky s sebou domů, které doufáme budou dělat i mimo organizovaný trénink. Není to nic náročného.

Ta situace fyzické kondice skutečně není moc růžová, nejhůř asi na tom byla Petra, Denisa a Dominik, kteří v sobě potenciál mají, ale nerozvíjí ho. Nejlépe na tom pak byla Bára a Tadeáš. Jiní zas nemají vůbec svalovou hmotu, která by jim výrazně pomohla při zápase, třeba posilovat avšak nikoliv s činkami, pouze s vlastním tělem, jako jsou kliky, nebo výdrže ve vzporu (podporu). Individuální domácí cvičení je důležité i z jiných důvodů:

  • předchází zdravotním komplikacím – předsportovní průprava je jedna z nejdůležitějších věcí sportovce, která se poté projeví po letech aktivní činnosti, a také může předcházet i různým zdravotním neduhům v mládí,
  • zlepšuje výkonnostní růst, protože pokud se sportovec pravidelně protahuje a posiluje důležité svaly, které zapojuje v pozemním hokeji, bude se lépe učit novým technickým dovednostem, bude lépe zvládat herní situace. Zesílení tělesné konstituce dává každému dobrý pocit kontroly svého těla a při hře není v takovém stresu.
  • posilování a protahování zlepšují výkon i psychickou odolnost. Například posilování svalů předloktí mačkáním kroužku zlepší úderovou techniku, zejména puše.

Materiál přikládáme i jako přílohu (posilovací plán), a byly bychom rádi, kdyby se rodiče také podíleli na cvičení a zkusili se s dětmi motivovat navzájem. Tím nechci říci, že by to rodiče potřebovali, spíše doufám, že když už tomu rodiče budou věnovat svůj čas, tak ať z toho také něco mají. Ostatně středeční tréninky v tomto duchu budou pokračovat i nadále. Mou snahou bude aby každá tréninková jednotka byla ukončena krátkou posilovací a protahovací sestavou.

Soustředění bylo letos na téma celotáborové hry s motivem Číny, a musím velice pozitivně kvitovat, že mělo i mimořádně vysokou úroveň teambuildingu. Zejména u softballového zápasu. Před soustředěním se ke mne dostaly jisté postesky nad tím, jak děti prožívají vstřelení branky s malou až nízkou úrovní emočního napětí. Dají branku a pak neví, co mají dělat. Ten, kdo byl na hřišti, když děti odpálili míček a pak obíhaly mety však musel doslova cítit, jak se nadšení a emoce zhmotnily. Včetně konečného vyhlášení nejlepších hráčů týdne a vyhlášení výsledků celotáborovky, kde vyhrál červený tým. Fakt to mělo grády! Doufejme, že to dětem vydrží i do turnajů.

Každý den jsme kromě fyzické práce na hřišti trénovali mozkové závity včetně šedé kůry mozkové. Aby to těm, kdo v Liticích nebyl, a to nejen rodičům, ale i dětem, nebylo líto, pár z nich zde předložíme.

Velké poděkování patří již tradičně logistickému šéfovi Jirkovi Kačmaříkovi, Elišce a všem maminkám, které nám pomáhaly jak se svačinami tak i s drobnými výpomocemi. Bez Vás by to nešlo.

V neposlední řadě bych zde vnořil jeden apel. Jsme oddíl, který musí mít silnou členskou základnu, aby mohl mít pak i v seniorské kategorii zastoupení v ligových soutěžích. Bez velkého počtu dětí to nejde. I letos plánujeme „propagaci“ v rámci nedaleké základní školy a doufáme v nové přírůstky. Ale čím větší počet dětí, tím větší nároky na trenéry. Bylo by nesmírně fajn, pokud by se z řad rodičů našel kdokoliv, kdo by měl zájem se zapojit do tréninkového procesu. Nemusí to být zrovna trénink hokeje, ale může to být i sportovní cvičení, sportovní hry, atletika, gymnastika, zkrátka předsportovní průprava. Pokud by kdokoliv zájem měl, ozvěte se, a slibujeme, že nikoho nehodíme do hluboké vody hned, jakmile se nám dostane do pařátů.

_MG_4600_Fotor
_MG_4602_Fotor
_MG_4603_Fotor
_MG_4605_Fotor
_MG_4607_Fotor
_MG_4608_Fotor
Počasí bylo úžasné jídlo skvělé a lidi super. Doufáme, že se napřesrok sejdeme v Liticích znovu, ale pokud nás bude víc než letos, budeme muset problém kapacity řešit – a variant je mnoho. Jedna z nich je jít tam, kam se vejdeme, ale za větší peníz…

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..